architecture-1477103_1280

Ważne informacje dla Polaków przeprowadzających się do Hiszpanii

Wielu Polaków nie widzi dziś dla siebie miejsca w naszym kraju. Dlatego też nie brak tych, którzy go opuszczają. Oczywiście najczęściej z Polski wyjeżdżamy w poszukiwaniu pracy, choć oczywiście nie jest to żadna reguła. Są pośród nas także i tacy, którzy zwyczajnie chcą spróbować czegoś innego i od środka poznać inną kulturę. Tym samym bardzo często trafiamy na południe Europy, najczęściej do Hiszpanii. Skoro tak warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami, które dotyczą tego kraju z punktu widzenia osoby się tu przeprowadzającej.

Informacje dla kierowców

Jako że chyba nikt z nas nie wyobraża sobie życia bez dostępu do samochodu, zacznijmy od kierowców. Najważniejsze jest tutaj to, że kierowca może posługiwać się polskim prawem jazdy, choć oczywiście nie będzie problemu z jego wymianą na hiszpańskie. Jeśli natomiast rejestrujemy pobyt w tym kraju i posługujemy się polskim autem, to mamy trzydzieści dni na to, aby przerejestrować numery na miejscowe. Warto pamiętać tu też o przestrzeganiu zasad ruchu drogowego, bo mandaty są tu naprawdę kosztowne.

Meldunek

Co ciekawe z formalnego punktu nie istnieje tu nakaz meldunku, oczywiście wyłączając z tego hotele. Mimo wszystko i tak trzeba o tym pomyśleć, ponieważ stały meldunek na terenie Hiszpanii wiąże się z wieloma przywilejami, w tym korzystania ze świadczeń społecznych czy kształcenia dzieci w szkołach publicznych. Chcąc natomiast otrzymać zameldowanie, należy zgłosić się do urzędu miejskiego bądź gminnego w celu dostarczenia dokumentów je potwierdzających.