pots-1520511_1280

Koszta zakupu mieszkania w Hiszpanii

Z całą pewnością z zakupem domu w Hiszpanii większego problemu dziś nie ma. Przynajmniej jeżeli pod uwagę mamy tu wziąć wszelkie formalności. Te są bowiem sprowadzone do minimum. Przynajmniej jeżeli mówimy tu w kontekście zakupu takiej nieruchomości przez Polaków lub innych mieszkańców krajów należących do Unii Europejskiej. Warto jednak odnieść się do kosztów takiej inwestycji, bo nie jest tajemnicą, że domy kosztują tu o wiele więcej, niż ma to miejsce w Polsce. Ile zatem przyjdzie nam za nie zapłacić?

Opłaty

Trudno oczywiście odnieść się do samej ceny domów w Hiszpanii, bo tu na ich wartość tak zresztą, jak i nad Wisłą wpływ ma wiele czynników. Mimo wszystko wiemy coś o opłatach im towarzyszących. Zazwyczaj sięgają one tutaj nawet 13 czy ponad 13%. Jeśli dodamy do tego przewalutowanie okazać się może, że koszta są naprawdę wysokie. Dobrze jest więc być przygotowanym na wzrost ceny. Wszystko dlatego, że w Hiszpanii podatek od zakupionej nieruchomości wynosi 10%. Jeśli dodamy do tego pozostałe opłaty wzrost jest nieunikniony.

Opłata dla prawnika

Nie zapominajmy w tym wszystkim także i o prawnikach, z których przy takich transakcjach korzystamy bardzo często. Ci zazwyczaj pobierają 1% wartości nieruchomości, choć do tej kwoty trzeba także dołożyć 18% jej wartości zgodnie z obowiązującym tutaj podatkiem. Dlatego też kupując tu mieszkanie, na pewno będziecie musieli się nastawić na wysokie koszta, choć znajdziecie tu już nawet takie mieszkania, które kosztują zaledwie 30 tysięcy euro.